FCB Bucharest semnează strategia și creația pentru noua campanie de imagine a Vel Pitar, liderul produselor de panificație din România. „Felii de viață pe pâine” este o campanie ce prețuiește emoțiile și celebrează momentele relevante din viața fiecăruia dintre noi.
Conceptul spotului TV „Facerea pâinii” se bazează pe o paralelă emoționantă între etapele preparării pâinii și momente din viața de zi cu zi. De la frământare și dospire până la coacere și rumenire, fiecare etapă reflectă emoții și trăiri autentice, ilustrate prin „felii de viață” reale.
„După un lung proces de research, strategie și creație suntem bucuroși și mândri să anunțăm noua campanie de imagine Vel Pitar sub semnătura „PÂINEA ESTE VIAȚĂ”, o abordare în care facerea pâinii este filonul principal de inspirație. Pâinea este celebrată la superlativ cu fiecare propoziție, ca într-o poezie a genezei sale și a vieții, în general, făcând permanent o paralelă cu felii din viața noastră.
Am ales să ilustrăm momente reale și diverse din viața de zi cu zi, în care pâinea ne-a fost mereu alături. Singura replică din spotul TV („Pâinea este viață”), vine ca o concluzie firească și simplă, cu care fiecare dintre noi rezonează”, a declarat Costin Milu, Creative Director FCB.
Comunicarea „Feliilor de viață” completează armonios campania de rebranding a Vel Pitar, reflectând noua identitate vizuală a brandului. Cu „ambalaje proaspete” și un logo nou, Vel Pitar își reafirmă angajamentul de a aduce consumatorilor nu doar produse de calitate, ci și o imagine actuală și relevantă pentru toți cei care apreciază autenticitatea și inovația.
„Ca lider cu istorie și experiență, Vel Pitar beneficiază de o uriașă notorietate și de toată încrederea consumatorilor. Misiunea noastră a fost să aducem căldură și emoție în această relație și suntem convinși că noua campanie își va îndeplini acest obiectiv”, declară Corina Anghel, Head of Strategy FCB.
„Vel Pitar este mai mult decât pâine; este parte din fiecare moment cald și din fiecare amintire din gospodăriile românești. Suntem onorați de alegerea zilnică a consumatorilor și responsabili să depășim așteptările lor prin calitate, diversitate și inovație. Pâinea este sufletul meselor noastre, iar Vel Pitar, ca Cel Dintâi Brutar, aduce căldură și savoare în fiecare felie. Noua campanie reflectă legătura emoțională pe care consumatorii o au cu această categorie de produse și pasiunea cu care noi coacem zilnic pâinea pentru ei”, transmite Nicoleta Băjan, Marketing Director Vel Pitar.
Grupo Bimbo, cel mai mare grup de panificație din lume, a preluat Vel Pitar în 2023, consolidând astfel poziția de lider a brandului pe piața din România. Cu o experiență de peste 79 de ani și o viziune axată pe inovație, siguranță și calitate, Bimbo aduce un know-how extins în sisteme de management al calității și de siguranță a angajaților, precum și în dezvoltarea de produse de panificație. Această schimbare marchează un nou capitol pentru Vel Pitar, care își continuă misiunea de a oferi consumatorilor produse autentice și relevante, sub umbrela celui mai mare jucător din industrie la nivel mondial.
Campania „Felii de viață pe pâine” se desfășoară la TV, in-store, OOH și în digital media (Facebook, Instagram, YouTube), în perioada martie-aprilie 2025.
Echipa FCB: Corina Anghel – Head of Strategy, Costin Milu – Creative Director, Rafaela Beldie – Senior Copywriter, Iulia Strejan – Senior Art Director, Emanuel Borcescu – Senior Art Director, Vlad Crișu – DTP, Simina Lambrino – Client Service Director, Miruna Atomei – Account Director, Alina Beșliu – Account Manager, Alina Ștefan – PR Director, Adelina Vartolomei – PR & Social Media Manager, Lizuca Bigu – PR & Social Media Senior Executive, Iris Păun – PR & Social Media Executive
Echipa Vel Pitar: Nicoleta Băjan – Marketing Director, Daniela Ene – Senior Brand Manager Bread, Lucia Ionescu – Consumer Insights Manager, Elena Florentina Grejdan – Brand Manager
Casa de producție: 2029 Productions
Design ambalaje: Ampro Design